INTEL - okres 2015-2020

Intel w tym okresie wydał pięć serii procesórów

Intel Skylake to architektura, która szybko zastąpiła niezbyt popularne procesory Broadwell. Była wytwarzana w tym samym, 14-nanometrowym wymiarze technologicznym. Największą nowością było wprowadzenie po raz pierwszy obsługi w konsumenckich CPU pamięci DDR4

Seria Intel Kaby Lake umocniła mocną pozycję Intela na rynku CPU. Jako że procesory te nie miały wielkiej konkurencji, Intel nieco osiadł na laurach. Okazały się one stosunkowo nieznacznym ulepszeniem architektury Skylake. Niekoniecznie wartym zmiany, chyba że z procesora pierwszych generacji Intel Core

Intel Coffee Lake to kolejne procesory oparte na usprawnionej 14-nanometrowej architekturze, ale przyniosły niewielką liczbę, ale dość kluczowych zmian. W grach coraz bardziej zaczynała się liczyć nie tylko moc, ale też liczba rdzeni. 8. generacji Intel Core były odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie graczy. Oprócz tego zwiększona porcja pamięci cache pozytywnie przełożyła się na wyniki wydajności.

O ile seria Intel Coffee Lake-S wniosła trochę powiewu świeżości w nieco zatęchłej architekturze, o tyle modele Refresh z 9. generacji wprowadziły znowu niewielkie zmiany. Pod niektórymi względami wręcz cofnęły się w rozwoju. Być może Intel uznał, że czasem trzeba zrobić jeden krok w tył, by zrobić dwa kroki do przodu. I tak też seria Intel Coffee Lake Refresh była w oczach niektórych krokiem wstecz.

Procesory Intel Comet Lake pokazały, że architektura znana ze Skylake jest nie do zdarcia, mimo że była to już czwarta iteracja. Mimo upływu lat i utrzymywania ciągle usprawnianego 14-nanometrowego procesu technologicznego procesory „niebieskich” wciąż królowały na wykresach wydajności. Intel Comet Lake-S po kilku latach egzystencji gniazda LGA 1151 wymagały nowej podstawki – LGA 1200.